در خانه هوشمند تمام سیستمهای موجود در ساختمان بصورت یکپارچه کنترل می شوند: کنترل روشنایی (ON/OFF – Dim)، کنترل سیستمهای سرمایشی و گرمایشی، کنترل پرده و کرکره های برقی، کنترل سیستمهای صوتی، کنترل امنیت و تردد، کنترل از راه دور (ریموت کنترل، تلفن، اینترنت و شبکه)، کنترل مرکزی توسط PC با نرم افزارهای گرافیکی یا دستگاه Touch Panel و تبلت، سیستمهای مدیریت انرژی.

از اهداف عالی سیستم هوشمند ساختمان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. افزایش عمر مفید تجهیزات
  2. افزایش سطح رفاه و آسایش
  3. افزایش زیبایی و دکوراسیون ساختمان
  4. ارزش افزوده ساختمان
  5. صرفه جویی انرژی
  6. قابلیت ارتقاء تجهیزات

خانه هوشمند

سیستم کنترل هوشمند ساختمان

زیبایی، آسایش و راحتی، انعطاف پذيري ، بهره وري و صرفه جويي انرژي ، نياز هاي امروزه ساختمانهاي مسکونی هستند . در ساختمانهاي مسکونی جديد و يا ساختمانهايي كه مورد نوسازي قرارمي گيرند، شرکت مهندسان مشاور ساختمان هوشمند آویتا با بهره گيري از تكنولوژي مدرن سيستم هاي الكتريكي منطبق با استاندارد KNX ، بالاترين ضريب آسودگي و ايمني را با درنظر گرفتن مبحث هزينه ، تضمين می نمايد.
زمان پیدایش تئوری ساختمانهای هوشمند و لزوم کنترل مصرف انرژی در ساختمانهای بزرگ به چندین سال پيش باز مي گردد. خوشبختانه این تئوری در این مدت منشاء بسیاری تغيیرات اساسی در نگاه سرمایه گذاران ، سازندگان و استفاده کنندگان صنعت ساختمان شده است، بطوریکه امروزه حتی در کشور عزیزمان ایران نیز خلاء ناشی از طراحی و ارائه یک سیستم کنترلی دقیق که ضمن کنترل و هدایت المانهای تاسیسات ساختمان ، با استفاده از پیشرفت های صنعت انفورماتیک قادر به ایجاد امنیت و آسایش ساکنین آن باشد کاملاً حس شده است.

خانه هوشمند چیست و تفاوت خانه های سنتی با خانه های هوشمند مدرن امروزی در چیست؟

با توجه به اینکه هوشمند سازی ساختمان در ایران قدمت چندانی ندارد اجازه می خواهیم تا از پایه به این مبحث بپردازیم. سیستمهای برقی مختلف در ساختمان های سنتی به هنگام ساخت توسط برق کار ساختمان سیم کشی می شود بدین ترتیب که مسیر روشنایی هرکدام از فضاهای ساختمان تا محل کنترل آن که همان کلید و پریز های سنتی هستند لوله گذاری و قوطی کلید پریزها نصب و در نهایت مسیر سیم کشی می شود. خب تا به اینجا ساختمان دارای سیم کشی سنتی است که هرکدام از ساکنین برای روشن و خاموش کردن قسمت های مختلف می بایست خود را به محل کلید مورد نظر رسانده و از طریق آن لامپ ها را روشن و خاموش کنند.
یکی دیگر از بخش هایی که مربوط به تاسیسات ساختمان است سیستم سرمایش و گرمایش است. که این سیستم ها با توجه به ساختار ساختمان متفاوت می باشند، بطور مثال بعضی ساختمان ها از کولر آبی برای سرمایش و شوفاژ یا بخاری گازی برای گرمایش استفاده می کنند. برخی دیگر توسط فن کوئل و یا اسپیلت سرد و گرم می شوند. که در حالت سنتی ساکنین می بایست بصورت دستی و به هنگام احساس گرما یا سرما این سیستم ها را روشن و خاموش کنند.

ساختمان هوشمند

سیم کشی خانه هوشمند

خب تا به اینجا با یک خانه معمولی که بسیاری از ما در آن زندگی میکنیم آشنا شدیم، حال ببینیم یک خانه و یا ساختمان هوشمند چگونه است؟
سیستم سیم کشی خانه هوشمند بسته به اینکه از چه پروتکلی جهت هوشمند سازی استفاده شده باشد می تواند سنتی و یا متفاوت باشد. در یک خانه هوشمند ساکنین قادر هستند تا بی نیاز از اینکه به اتاق یا فضای مورد نظر مراجعه کنند روشنایی آن مکان را به طرق مختلف و از راه دور کنترل نمایند. این بدین معناست که شما می توانید در پذیرائی باشید و چراغ های اتاق خواب خود را خاموش یا روشن نمائید. اگر موافقید کمی فاصله را بیشتر کنیم و به خارج منزل برویم. آیا باز هم می توانیم چراغ های منزل را بدون مراجعت به منزل کنترل کنیم؟! پاسخ مثبت است. تکنولوژی شعبده می کند و شما با اختیار داشتن یه خط تلفن و یا گوشی موبایل و یا اینترنت قادر هستید این کار را انجام دهید. خانه ی شما منتظر فرمان شماست، دکمه را بفشارید و اجازه دهید غول چراغ جادویی به نام هوشمند سازی ساختمان برای شما خواسته تان را برآورده سازد.
شاید بپرسید سیستم سرمایش و گرمایش چطور؟
عجله نکنید برای آنها هم راهکار داریم. دیگر نیاز نیست تا حتما احساس گرما کنید تا فن کوئل را روشن کنید. خانه ی شما عادت سرمایی و گرمایی شما را خوب می شناسد و قبل از اینکه از سرما یا گرما کلافه شوید این کار را برایتان انجام میدهد. این امکان باعث می شود تا وقتی در منزل نیستید انرژی با ارزش هدر نرود پس ساختمان شما به نوعی صرفه جویی هم می کند. حتی می توانید میزان مصرف انرژی خود را مشاهده کنید و یا درصورتی که سیم کشی منزل شما دچار مشکل است و بار اضافی وجود دارد از آن مطلع شوید.
خسته شدید؟نظرتان با تماشای یک فیلم جذاب چیست؟
می خواهید بروید پرده ها را بکشید و چراغ های اضافی را خاموش کنید تا نور به میزان نیاز شود؟دنبال کنترل تلویزیون می گردید؟ صبر کنید این همه کار لازم نیست! شاید میپرسید چرا؟ خب پس هنوز نمی دانید خانه هوشمند شما چه کارهای خارق العاده ای می تواند انجام دهد. در کمال آرامش روی کاناپه لم دهید و با فشردن یک دکمه معجزه هوشمند سازی را ببینید. تمام این سناریو توسط خانه هوشمند شما اجرا می شود.

خیلی از ما وقتی به سفرهای دور می رویم از امنیت خانه خود نگرانیم. هراس داریم مبادا چراغ های خاموش منزلمان برای روزهای زیاد دزدان رو به هوس بیاندازد تا به خانه مان سرک بکشند. شما یک خانه هوشمند باوفا دارید که از پس حفاظت خودش بر میاید و در نبود شما مراقب خودش هست. او به هنگام نبود شما حضور شما را شبیه سازی می کند. به طور مثال هر شب راس ساعت ۸ شب چراغ ها را روشن و ساعت ۱۲ خاموش می کند.در ضمن فضای سبز هم طبق برنامه آبیاری می شود.فراموش کرده بودید به هنگام خروج قهوه ساز را خاموش کنید؟ از راه دور برق قهوه ساز را قطع کنید. بدین ترتیب همه چیز رو به راه است، آسوده از سفر خود لذت ببرید.

هوشمند سازی ساختمان

کنترل هوشمند درب پارکینگ و درب های ورودی
با سیستم های هوشمند می توانید درب ساختمان و پارکینگ خود را با گوشی موبایل و از راه دور کنترل کنید.
آبیاری هوشمند گیاهان
برای آبیاری گیاهان و فضای سبز خانه و ویلای خود دیگر نیاز به باغبان ندارید. گل ها در ساعت مشخص آبیاری می شوند.
سیستم صوتی و تصویری هوشمند
در هر کجای خانه موسیقی دلخواه خود را گوش دهید. دیگر نیازی ندارید به دنبال ریموت کنترل تلویزیون بگردید.
استخر و سونای هوشمند
قبل از رسیدن به ویلا به راحتی با فشار یک دکمه بر روی گوشی موبایل خود گرمکن و سیستم تهویه استخر و سونای خود را روشن کنید.
کنترل هوشمند دما
دما و کیفیت هوای محل زندگی خود را بصورت هوشمند کنترل می کنید و در هزینه های مصرف انرژی خود صرفه جویی می کنید.
کنترل هوشمند لوازم برقی منزل
با پریز های هوشمند شما قادر هستید تا از هر نقطه به راحتی لوازم برقی منزل خود را روشن و خاموش کنید
مانیتورینگ مصرف انرژی
انرژی مصرفی خود را مشاهده کنید و روش های بهینه سازی را در مصارف خود پیاده سازی کنید.
کنترل هوشمند روشنایی
روشنایی خانه هود را بصورت هوشمند کنترل کنید و از نورپردازی های خاص لذت ببرید.
دوربین مدار بسته و دزدگیر
سیستم خانه هوشمند شما در امنیت کامل است،آسوده باشید.

شرکت خانه هوشمند